نکات مهم خرید دستگاه تصفیه آب

نوشته شده در ۱۳ آذر ۱۳۹۴
صفحه اصلی » مقالات » نکات مهم خرید دستگاه تصفیه آب

کیفیت و کارایی دستگاه تصفیه آب خانگی به نکات زیادی بستگی دارد. اگر قصد دارید دستگاه تصفیه آب خریداری کنید که استاندارد و با کیفیت باشد در هنگام خرید باید همه قطعات و اجزای دستگاه را بررسی کرده و درباره ویژگی‌های هریک از اجزا از فروشنده سوال کنید. در اینجا مهمترین نکات مهم خرید دستگاه تصفیه آب که در هنگام خرید باید به آن‌ها توجه کنید را برایتان ذکر کرده‌ایم:

 

نکات مهم خرید دستگاه تصفیه آب

نکات مهم خرید دستگاه تصفیه آب

 

۱- بهداشتی بودن اجزا و قطعات

مسلما شما برای بهبود سطح سلامتی خود و خانواده‌تان قصد دارید دستگاه تصفیه آب بخرید. بنابراین همه اجزا و قطعات دستگاه باید از مواد بهداشتی و مناسب تهیه شده باشد و Food Grade باشند. اگر در بدنه دستگاه از مواد و پلاستیک‌های غیر بهداشتی و بازیافتی استفاده شود مواد زاید و مضر وارد آب خواهد شد که سلامتی را به خطر خواهد انداخت.
یکی از دلایلی که برخی از دستگاه‌های تصفیه آب ارزان بوده و اغلب هم محصول کشور چین هستند استفاده از مواد غیر بهداشتی و نامرغوب است. استفاده از این مواد قیمت دستگاه تصفیه آب را کاهش می‌دهد. باید دقت کنید دستگاه تصفیه آبی که قرار است خریداری کنید تأییدیه‌های بهداشتی FDA و NSF را داشته باشد و تولید آن‌ها در کارخانه‌های معتبر و محیط‌های بهداشتی و با دستگاه‌های تمام اتوماتیک انجام شده باشد. بهتر است کمی درمورد تولید کننده و توزیع کننده دستگاه تصفیه آبی که می‌خواهید آن را خریداری کنید تحقیق و بررسی کرده و اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید.

 

۲- تک تک مراحل تصفیه آب و کارایی آن‌ها

متأسفانه بسیاری از واردکنندگان غیر متخصص دستگاه‌های تصفیه آب، تبلیغات نادرستی در این مورد انجام می‌دهند و همین امر باعث شده است که تعداد مراحل تصفیه آب به یکی از ملاک‌های انتخاب دستگاه تصفیه آب تبدیل شود. آیا شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که فکر می‌کنید دستگاه تصفیه آب ۶ مرحله‌ای بهتر از ۵ مرحله‌ای است و یا ۷ مرحله‌ای از هر دوی این‌ها بهتر است؟ بهتر است بدانید که تعداد مراحل استاندارد دستگاه تصفیه آب خانگی با فناوری اسمز معکوس ۵ مرحله است.
– ۲ مرحله فیلتر الیافی برای حذف مواد معلق در آب مانند گل و لای، شن و ماسه و زنگ لوله‌ها
– ۱ مرحله فیلتر کربن برای حذف کلر، گازهای شیمیایی و بوی نامطبوع آب
– ۱ مرحله اسمز معکوس (RO) برای از بین بردن ناخالصی‌ها و سموم محلول در آب
– ۱ مرحله فیلتر کربن نهایی برای حذف بوی احتمالی ناشی از ماندگی آب در منبع دستگاه

اگر مراحل تصفیه آب بیشتر باشد نه تنها هیچ فایده‌ای ندارد بلکه ممکن است سلامتی شما را نیز به خطر بیندازد. برای مثال در برخی از دستگاه‌های غیر استاندارد تصفیه آب یک فیلتر کذایی را هم در مرحله ششم به دستگاه اضافه می‌کنند و می‌گویند این فیلتر املاح معدنی مفید به آب اضافه می‌کند. در ساختار این فیلترها نیز از سنگ‌های غیربهداشتی استفاده می‌شود که هویت علمی و بهداشتی ندارند و به محلی برای رشد میکروب‌ها و باکتری‌ها تبدیل می‌شوند.
در دستگاه تصفیه آب به این صورت است که هیچ یک از مراحلش نباید به آب چیزی اضافه کند و همه مراحلش باید مانند یک صافی عمل کرده و مواد و ناخالصی‌های موجود در آب را از آن جدا کند. پس اگر جایی در دستگاهی ادعا کردند که در یکی از مرحله‌ها به آب چیزی اضافه می‌کنند نسبت به بهداشتی و با کیفیت بودن دستگاه شک کنید.

 

۳- جنس فیلترهای کربن

همانطور که گفتیم فیلترهای کربن کلر و گازهای شیمیایی محلول در آب را از بین می‌برد و طعم و بوی نامناسب را از آب می‌گیرد. این کربن باید منشأ گیاهی داشته باشد تا برای مصارف خوراکی مناسب باشد. در دستگاه‌هایی که استاندارد هستند این کربن از گیاهانی مانند پوست میوه نارگیل (Coconut Shell) و یا چوب بامبو است. بنابراین هیچ‌گونه ناخالصی و یا فلزات سنگین در آن وجود ندارد. اما کربنی که در دستگاه‌های استاندارد و بهداشتی استفاده می‌شود ار جنس ذغال‌سنگ است. ذغال‌سنگ هم ماهیت معدنی دارد و به همین دلیل حاوی فلزات سنگینی است که ممکن است برای بدن ضرر داشته باشد.

 

۴- نوع اتصالات تصفیه آب

دستگاه تصفیه آب ممکن است نشتی داشته باشد و به طور مداوم چکه کند و کابینت‌ها را خیس کنید. اگر می‌خواهید با چنین مشکلاتی مواجه نشوید، به نوع اتصالات دستگاه تصفیه آب دقت کنید. اتصالات تصفیه آب خانگی به دو دسته تقسیم می‌شوند:
دسته اول، اتصالات مهره ای (JC): این اتصالات بسیار رایج و ارزان‌قیمت بوده اما دردسر زیادی دارند! سرعت استهلاک این اتصالات بالاست و راحت می‌شکنند و باعث نشت آب می‌شوند. حتی اگر این اتصالات از نوع  با کیفیت آن هم باشند بعد از چند بار باز و بسته کردن هرز شده و دیگر مانند روز اول آب‌بند نمی‌شوند.
دسته دوم، اتصالات سریع (Quick Connect): این نوع اتصالات از اتصالات مهره‌ای مناسب‌تر و مرغوب‌تر بوده و می‌توانید تنها با یک فشار شیلنگ را در آن قفل کنید. در این نوع اتصال واشرهای ریزی درون آن وجود دارد که باعث می‌شود اتصالات نشتی نداشته باشند و چکه نکنند. از دیگر ویژگی‌های این نوع اتصالات ظاهر ظریف و زیبا و عمر طولانی آن است. با این ویژگی‌ها بدیهی است که قیمتش از اتصالات مهره‌ای گران‌تر باشد و به همین دلیل تصفیه آبی که در آن از این نوع اتصالات استفاده شده قیمتش از سایر دستگاه‌ها کمی گران‌تر است.

 

۵- نوع محفظه‌ها (هوزینگ‌ها)

بهتر است در دستگاه تصفیه آب محفظه دستگاه دو اورینگ یا واشر لاستیکی داشته باشند تا آب از آن نشت نکند.

 

۶- شیر برقی

شیر برقی در دستگاه تصفیه آب خانگی در صورت خاموش بودن پمپ، آب ورودی را قطع می‌کند و به این ترتیب از هدر رفتن آب در هنگام خاموش بودن دستگاه جلوگیری می‌کند. برخی از دستگاه‌ها به جای شیر برقی از چهارراه تقسیم (Auto Shot off Valve) استفاده می‌کنند. اما چهارراه تقسیم باعث به وجود آوردن مشکلاتی از قبیل نشتی،‌ خرابی زودهنگام قطعه و هدر رفتن آب و … می‌شود. شیر برقی دقت و عمر بیشتری داشته و از چهارراه تقسیم بهتر است.

 

۷- سوئیچ فشار پایین

این قطعه پمپ را در صورت قطع آب خاموش می‌کند. این قطعه از پمپ محافظت می‌کند. برخی از تولیدکنندگان با حذف کردن این قطعه از دستگاه قیمت دستگاه را برای فروش بیشتر کاهش می‌دهند. توصیه می‌کنیم در هنگام خرید دستگاه از وجود این قطعه داخل دستگاه اطمینان حاصل کنید.

 

۸- شرکت‎‌های تولیدکننده و توزیع‌کننده تصفیه آب

در مورد شرکتی که قصد دارید دستگاه تصفیه آب را از آن خریداری کنید چقدر تحقیق کرده‌اید؟ آیا شرکتی که این دستگاه‌ها را وارد و توزیع می‌کند شرکت‌های معتبری هستند؟ آیا تخصص و مهارت لازم را دارند؟ بررسی و مطالعه در مورد سابقه شرکت تولیدکننده و توزیع‌کننده تصفیه آب به تصمیم‌گیری راحت‌تر شما برای انتخاب محصول مناسب کمک می‌کند.
بین یک برند معتبر تصفیه آب که محصولات خود را با دستگاه‌های تمام اتوماتیک و در محیطی بهداشتی تولید می‌کند و دستگاه‌های چینی که محصولات خود را در کارگاه‌های غیر بهداشتی تولید می‌کنند تفاوت زیادی وجود دارد. همچنین تفاوت زیادی است بین تاجری که تعداد محدودی دستگاه تصفیه آب وارد می‌کند و فقط می‌خواهد دستگاه‌های خود را هر چه سریع‌تر به فروش برساند تا سود کند و شرکتی معتبر و متخصص که دستگاه‌های تصفیه آب را به صورت علمی و مهندسی توزیع و پشتیبانی می‌کند. سعی کنید قبل از خرید دستگاه ‌نسبت به تولیدکننده، واردکننده و توزیع‌کننده دستگاه تحقیقات لازم را به عمل آورده و مطالعه کافی در این باره داشته باشید.

 

۹- ضمانت، خدمات پس از فروش و دسترسی راحت به نمایندگی‌های مربوطه

ضمانت و خدمات پس از فروش باید کاربرد داشته باشند و نباید فقط شعار باشند. شرکتی که ادعا می‌کند خدمات پس از فروش ارائه می‌دهد باید هم مهارت فنی و تخصصی داشته باشد و هم به همه قطعات و اجزای دستگاه مجهز باشد. یکی دیگر از موارد بسیار مهمی که باید به آن توجه کنید این است که شرکتی که قصد خرید دستگاه را از آن دارید باید همه قطعات و لوازم یدکی تصفیه آب را داشته باشد. این نشان‌دهنده این است که شرکت مزبور قادراست به خوبی سرویس‌دهی کند و دستگاه را در اسرع وقت رفع عیب نماید.
علاوه بر این نمایندگی و خدمات پس از فروش دستگاه تصفیه آب که قصد خرید آن را دارید باید نزدیک محل زندگی شما باشد تا اگر مشکلی بروز کرد بتوانند در اسرع وقت در محل حضور یابند و دستگاه را رفع اشکال کنند. بنابراین در دسترس بودن نمایندگی پس از فروش و پشتیبانی تصفیه آب یکی دیگر از مواردی است که باید به آن توجه داشته باشید.