فیلترهای تصفیه آب چگونه کار می‌کنند

نوشته شده در ۱ تیر ۱۳۹۵
صفحه اصلی » مقالات » فیلترهای تصفیه آب چگونه کار می‌کنند

شما می‌توانید بدون غذا تا چند هفته دوام بیاورید اما بدون آب چند روز بیشتر دوام نمی‌آورید. بی‌شک آب مساوی با زندگی است و به عبارت دیگر آب مایه حیات است. حدود ۷۵ درصد بدن ما را آب تشکیل داده است حتی در استخوان‌ها که ما فکر می‌کنیم کاملا جامد هستند ۲۵ درصد آنها را آب تشکیل داده است.
به طور میانگین انسان در روز به ۲٫۴ لیتر آب نیاز دارد که همه‌ی آن را به طور مستقیم با نوشیدن آب بدست نمی‌آورد و می‌تواند از غذاهایی که میل می‌کند بدست آورد. آب مهم است! و باید پاکیزه، خوش بو و خوش طعم باشد، بنا به این دلایل انسان‌ها هزینه‌های زیادی برای تصفیه آب می‌پردازند. این تصفیه آب چگونه انجام می‌شود؟ در ادامه با ما همراه باشید تا بهتر و دقیق‌تر به توضیح نحوه کار فیلترهای تصفیه آب بپردازیم.
فیلترهای تصفیه آب چگونه کار می‌کنند

 

فیلترهای تصفیه آب آشامیدنی چگونه کار می‌کنند

یک ویژگی مهم آب، ساختار خاص سلولی آن می‌باشد که قابلیت حلالیت بالایی به آن داده است. آب همیشه در حال جابجایی در چرخه‌ی آب است که می‌تواند در رودخانه، سفره‌های زیر زمینی یا روی میز ما در لیوان باشد. این خاصیت حلالیت‌پذیری آب اینجا مشکل ساز می‌شود و می‌تواند در این چرخه با عوامل آلوده کننده و میکروب‌هایی همراه شود. در این مرحله به تصفیه آب و فیلترها نیاز پیدا می‌شود. فیلترهای تصفیه آب از دو تکنیک استفاده می‌کنند.
اول: تصفیه فیزیکی (Physical Filtration) که در واقع در این تکنیک ناخالصی‌های بزرگتر از آن جدا می‌شوند و به عبارت دیگر به عنوان یک صافی عمل می‌کند و آب را شفاف می‌کنند.
دوم: تصفیه شیمیایی (Chemical Filtration) که به وسیله مواد فعال به جدا کردن ناخالصی‌های می‌پردازند.

 

چهار نوع فیلتر تصفیه آب (Water Filter)

در این قسمت چهار نوع فیلتر تصفیه آب را معرفی می‌کنیم:

کربن فعال

بسیاری از فیلترهای تصفیه آب خانگی از این نوع که به آن کربن فعال یا AC می‌گویند که بر پایه زغال چوب ساخته شده است که از سوزاندن چوب بدست می‌آید. زغال چوب دارای لایه‌هایی و گوشه‌هایی است که قابلیت جذب سطحی دارند و همین قابلیت به جذب ناخالصی‌ها کمک می‌کند.
با اینکه فیلترهای کربن فعال بعضی از ناخالصی‌ها را به خود جذب می‌کنند اما قسمت عمده‌ای از ناخالصی‌ها را مثل میکروب‌ها، فلزات سنگین، سختی آب، نیترات را جذب نمی‌کند و مشکل بعدی آن این است که این فیلترها یک مرتبه مسدود می‌شوند و نیاز به تعویض دارند و این یعنی هزینه!

 

اسمز معکوس

اسمز معکوس که توسط فیلترهای ممبران انجام شود به این معنی است که آب از یک غشای نیمه تراوا تحت فشار عبور می‌کند که دقت بالاتری نسبت به فیلتر کربن فعال دارد که در مقاله اسمز معکوس و فیلتر ممبران به شرح کامل و طرز کار آن‌ها پرداخته‌ایم.

 

تبادل یونی

این مدل برای آب‌های به اصطلاح نرم مناسب است و برای حذف آهک از آب. به زبان ساده این روش یون‌های خوب را جایگزین یون‌های بد می‌کند. به چه صورت؟
فیلترهای تبادل یونی از تعداد زیادی ذرات زئولیت حاوی یون‌های سدیم تشکیل شده است. آب‌های سخت شامل یون‌های منیزیم و کلسیم می‌باشند که فرم فعال‌تری برای پیوند شیمیایی نسبت به یون‌های سدیم می‌باشند به همین دلیل در فیلترهای تبادل یونی در جایگاه‌های اتصال به دام افتند و در مقابل یون‌های سدیم در آب آزاد می‌شوند. آب‌های بدون یون منیزیم و کلسیم خوش طعم‌تر می‌باشند.
اما مشکل این فیلترها این است که سدیم و یا نمک وارد آب می‌کنند و برای کسانی که دچار بیماری هستند مشکل ایجاد می‌کند و البته در بعضی موارد مناسب است. و همینطور نیاز به شارژ فیلترها به صورت مداوم و در یک برنامه زمان بندی شده خاص.

 

تقطیر

یک روش ساده و همه گیر برای تصفیه آب و پاک کردن آب از ناخالصی‌ها جوشاندن آب است و البته بعد از آن با بخار شدن آب و برگرداندن آن در یک ظرف دیگر می‌توان آب را بیشتر پاک کرد که در این روش هم بعضی از ناپاکی‌ها و یا ناخالصی‌ها همراه بخار آب باقی می‌مانند.

 

در کل استفاده از چند روش تصفیه آب و فیلتراسیون آب همیشه توصیه شده است
و در یک دستگاه تصفیه آب می‌توان از چند روش استفاده کرد تا بهترین نتیجه حاصل شود
فراموش نکنید ۱۰۰ درصد آب را نمی‌شود تصفیه کرد و البته نیازی به این عمل نیست

 

منبع: How do water filters work? | Types of water filter