راهنمای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی

نوشته شده در ۲۶ مرداد ۱۳۹۴
صفحه اصلی » مقالات » راهنمای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی

برای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی ابتدا باید مورد استفاده و محل استفاده را مشخص نمود.

آشامیدن (آب شرب)
شستشو
استحمام

راهنمای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی

راهنمای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی

تصفیه آب جهت شرب و پخت و پز

برای هر یک از موارد بالا باید روش مناسب به خود را انتخاب نمود. به طبع مهم‌ترین بخش، آب شرب مصرفی در هر خانه‌ای می‌باشد و حساسیت بیشتری برای این مسئله قائل هستیم. به علت اینکه آب شرب مصرفی ما می‌تواند باعث بیماری‌ها و یا در جهت بهبود سلامت ما عمل کند بیشترین توجه به این بخش می‌باشد. دستگاه‌های تصفیه آب جهت شرب دارای قیمت بالاتری نسبت به سایر دستگاه‌ها و از سیستم پیشترفته‌تری برخوردار هستند. خود این دستگاه‌ها شامل سه نوع می‌باشند:

 

۱- دستگاه‌های RO

متداول‌ترین و مرسوم‌ترین نوع دستگاه‌ها این دستگاه می‌باشد که از سیستم اسمز معکوس (RO) استفاده می‌کند که خود شامل ۵ مرحله می‌باشد و مرحله ششم با توجه به نوع ساخت دستگاه و فیلترهای ۱ تا ۵ قابل تغییر می‌باشد. فیلتر اصلی در ا ین سیستم فیلتر مرحله چهارم به نام فیلتر ممبران می‌باشد که کار اصلی را با داشتن یک غشای نیمه تراوا و فشار قوی آب و سایر ملزومات انجام می‌دهد.
فیلترهای ۱ تا ۳ گل و لای آب و یک سری آلودگی‌ها را به صورت ابتدایی می‌گیرد. در مرحله ۴ فیلتر ممبران کار اصلی سیستم اسمز معکوس را انجام می‌دهد و در مرحله ۵ بوی نامطبوع آب گرفته می‌شود. مرحله ۶ و ۷ و یا ۸ با توجه به نیاز آب خروجی از مرحله ۵ مورد استفاده قرار می‌گیرد. در طی این ۵ مرحله ph آب کاهش پیدا می‌کند و قلیایی می‌شود و یا یک سری از مواد معدنی مورد نیاز بدن در آب وجود نداشته باشد و یا در طی این ۵ مرحله از آب گرفته شده باشد که با یک فیلتر مواد معدنی (mineral) این مشکل حل می‌شود.

 

۲- دستگاه‌های RO کاور دار

این گونه دستگاه‌ها برای آن دسته از مشتریانی که کمبود جا در زیر سینک و یا روی سینک دارند می‌باشد که ظاهر شکیل‌تری دارد و البته دارای قیمت بالاتر می‌باشد اما دقت بفرمایید که فرآیند تصفیه این سیستم‌ها دقیقا همانند سیستم‌های دیگر می‌باشد و هیچ مزیت دیگری از لحاظ کیفیتی نسبت به سایر دستگاه‌ها ندارند.

 

۳- دستگاه‌های بدون RO

این دستگاه‌ها از سیتسم اسمز معکوس استفاده نمی‌کنند و تنها با چند فیلتر آب را در یک حد معمولی به اصطلاح تصفیه می‌کنند. در بعضی موارد با تبلیغات دروغین دستگاه‌هایی با ۶ مرحله با قیمت‌های بسیار ارزان و ادعای تصفیه کامل آب ارائه می‌شود که در نهایت به مشتری بجای تحویل آب با کیفیت آب بی‌کیفیت و آلوده داده می‌شود و در نتیجه اعتماد به این سیستم‌ها و به کلی دستگاه‌های تصفیه آب از دست می‌رود.
لطفا گول تبلیغات غیر واقعی را نخورید!

 

تصفیه آب جهت شستشو و استحمام

برای این منظور بهترین و به صرفه‌ترین روش‌ها استفاده از سر دوشی‌هایی برای دوش حمام و شیر آب می‌باشد که خود دارای انواع کلر گیر و یا جذب حداقلی رسوبات می‌باشد. استفاده از این روش‌ها به صورت ۱۰۰ درصد آلودگی‌ها را از بین نمی‌برد اما برای این مصارف بهترین راه حل می‌باشند.