دستگاه تصفیه آب خانگی

نوشته شده در ۲۰ مرداد ۱۳۹۴
صفحه اصلی » مقالات » دستگاه تصفیه آب خانگی

دستگاه تصفیه آب

امروزه وجود دستگاه تصفیه آب در هر خانه یا محل کار به امری واجب تبدیل شده است اما استفاده از دستگاه استاندارد و با کیفیت می‌تواند نیاز ما را برطرف کند نه دستگاه‌های بی کیفیت و تقلبی که گاه به جای تصفیه آب پاک و قابل شرب آبی آلوده تحویل می‌دهند که این مسئله به خاطر استفاده از پلاستیک‌های بازیافتی در ساخت بی کیفیت برخی دستگاه‌های داخلی و خارجی منشاء می‌گیرد.

 

دستگاه تصفیه آب خانگی

دستگاه تصفیه آب خانگی

 

دلیل تنوع در مدل‌های دستگاه تصفیه آب

دستگاه تصفیه آب خانگی اصلی و قابل اعتماد از ۶ مرحله فیلتر تصفیه تشکیل شده است و مدل‌های ۵ مرحله، ۷ مرحله و یا کمتر و بیشتر مدل‌های متفرقه و بی کیفیت خارجی و داخلی می‌باشد. وظیفه هر فیلتر در صورت اصلی بودن مشخص است و نیاز به فیلترهای اضافه که موجب اتلاف وقت و هزینه مشتریان می‌شود نمی‌باشد. دلیل تنوع مدل‌های استاندارد در نوع کیفیت بدنه دستگاه، فیلترهای گیاهی و یا الیافی، شیرها و اتصالات، پایه و… می‌باشد که جدای این مسائل وجود برندهای مختلف که طبیعتا هر برند با توجه به هزینه تولید و سیاست قیمت گذاری محصول خود قیمت مناسب و قابل قبولی را بر روی هر یک از محصولات می‌گذارد.

 

مزایای دستگاه تصفیه آب خانگی

همه‌ی ما می‌دانیم که نوشیدن ۸ لیوان  آب پاک و بدون مواد آلوده در روز می‌تواند به درمان بسیاری از بیماری‌ها و داشتن پوستی شفاف و شاداب کمک کند. برخی استفاده از بطری‌های آب معدنی که به غلط بین مردم رواج پیدا کرده است را جایگزینی برای استفاده از دستگاه تصفیه آب می‌کنند، که با کمی تامل متوجه نداشتن صرفه اقتصادی در طولانی مدت و ایجاد بیماری‌های مختلف به علت استفاده از پلاستیک‌های غیر مرغوب در تولید این بطری‌ها و یا در آفتاب ماندن بطری‌های آب معدنی (آب آشامیدنی)  می‌شود.
آب شربی که در لوله کشی به دست ما می‌رسد با فرض اینکه در مبدأ درست و اصولی تصفیه شده است طی این مسیر در لوله کشی‌های شهری و ساختمان با پوسیدگی‌هایی مواجه می‌شود و به همراه کلری که از مبدأ اضافه می‌شود می‌تواند آلودگی‌هایی در آب ایجاد کند که قابل مشاهده نیست، دستگاه‌های تصفیه آب خانگی بتر واتر با استفاده از سیستم تصفیه آب RO (فیلتراسیون معکوس) این مشکل را حل می‌کند.

 

مدل‌های دستگاه تصفیه آب خانگی

برای تصفیه آب به چند روش اقدام می‌کنند:
۱- تصفیه اولیه آب ورودی ساختمان با چند فیلتر نیمه صنعتی که موجب می‌شود آبی که برای شست و شو و حمام و موارد دیگر به کار می‌بریم از حداقل تصفیه برخوردار باشد.
۲- استفاده از سر دوشی‌های تصفیه آب حمام: آبی که برای استحمام استفاده می‌کنیم رابطه مستقیمی با سلامت پوست و موی ما دارد که استفاده از این دستگاه‌ها می‌تواند چاره ساز باشند.
۳- دستگاه‌های تصفیه آب ۶ مرحله RO  خانگی: متداول‌ترین و مناسب‌ترین روش تصفیه آب با سیستم اسمز معکوس (فیلتر ممبران) به این شکل می‌باشد که خود شامل برندهای مختلف و تنوع در نوع کیفیت دستگاه و کشور سازنده می‌باشد. این روش برای شرب و پخت و پز مناسب می‌باشد و بسیار مناسب از جهت صرفه اقتصادی است.
۴- دستگاه‌های تصفیه آب خانگی بدون RO: این دستگاه‌ها ارزان قیمت‌تر بوده و بدون سیستم اسمز معکوس بوده و بهتر است از فیلترهای ساده و  ارزان قیمت استفاده شود و نیاز به ۳ فیلتر به بالا نیست.

 

نکاتی در مورد اهمیت تعداد فیلترهای تصفیه آب

برخی اوقات در مورد تعداد فیلترها و اینکه اگر دستگاه تصفیه آب ما تعداد فیلتر بیشتری داشته باشد بهتر است، باور غلطی است که در بین مردم و گاهی اوقات افراد سودجو و غیر حرفه‌ای رواج پیدا کرده است.
در هر منطقه‌ای با توجه به میزان آلودگی آب باید از فیلترهای خاصی استفاده کرد که فیلترهای ۱ تا ۴ همیشه ثابت می‌باشد و باقی آنها باید تغییر کند. و در اکثر مواقع تعداد فیلتر بیشتر از ۷ فیلتر فقط یک روش برای فریب مشتریان نا آگاه است. وب سایت بتر واتر در سری مقالات خود سعی بر این دارد که هر بیشتر آگاهی مردم را در این صنعت بیشتر کند.

 

تصفیه آب در خارج از ایران

بیشترین تولید و استفاده دستگاه تصفیه آب خانگی در کشور تایوان می‌باشد و اولین بار هم از تایوان این محصول به ایران وارد شد و رواج پبدا کرد. بعد از تایوان یکی از مهم‌ترین و قدرتمندترین کشورها در این صنعت ایالات متحده می‌باشد که همینطور می‌توان به تولید انحصاری فیلتر ممبران در آمریکا اشاره کرد. و اما استفاده این دستگاه مسلما در این کشورها بیشتر از کشور ما رواج پیدا کرده است چون دلایل استفاده را به خوبی درک کرده‌اند.

 

آلودگی آب در ایران

اینکه کدام شهر و یا منطقه در ایران دارای آب آلوده‌تری نسبت به شهرهای دیگر است امری ثابت و همیشگی نیست، هر چند سال یکبار رسانه‌ها یک شهر را اعلام می‌کنند ولی نباید این موضوع را فراموش کرد که شما خودتان مسئول تشخیص آلوده و یا پاک بودن آب مصرفی خودتان می‌باشید. در مطلب آزمایش کیفیت آب مصرفی می‌توانید راه ساده‌ای برای پاسخ به این سوال بیابید.
اما در کل آب شهرهای اهواز، قم، تهران و بسیاری از شهرهای بزرگ ایران دارای آلودگی می‌باشد.