دستگاه تصفیه آب خانگی یا آب معدنی

نوشته شده در ۲۷ آذر ۱۳۹۴
صفحه اصلی » مقالات » دستگاه تصفیه آب خانگی یا آب معدنی

آب معدنی را که دیگر همه با آن آشنا هستند و خیلی از افراد مرتب از این آب‌ها برای نوشیدن استفاده می‌کنند اما باید بگوییم که اصطلاح آب معدنی سال‌ها پیش در پی تبلیغات اشتباه برخی از کمپانی‌ها به وجود آمد که ما از آن زمان تا کنون به آب‌های بسته‌بندی شده در بطری‌های کوچک و بزرگ، آب معدنی می‌گوییم در صورتی که اگر به بطری‌های آب دقت کنید مشاهده می‌کنید که دیگر روی بطری‌ها از اصطلاح آب معدنی استفاده نمی‌شود و عبارت آب آشامیدنی بسته‌بندی‌شده جای آن را گرفته است. اما امروزه شاهد هستیم هنوز اکثر مردم به این آب‌ها، آب معدنی می‌گویند.
زیاد هم تفاوتی نمی‌کند که چه اصطلاحی برای این نوع آب‌ها به کار ببریم چیزی که مهم است این است که بدانیم این آب همان آب تصفیه شده است که به صورت بسته‌بندی برخی آن‌ها را خریداری می‌کنند. اما سوال اینجاست که استفاده از آب معدنی بهتر است یا آبی که از دستگاه تصفیه آب خانگی به دست می‌آید؟
در این مقاله به چند نکته اشاره می‌کنیم که ثابت می‌کند استفاده از دستگاه تصفیه آب و آب شیرین‌کن‌های خانگی به مراتب بهتر و سالم‌تر و مقرون به صرفه‌تر از استفاده از آب‌های معدنی یا همان آب‌های بسته‌بندی شده است.

 

دستگاه تصفیه آب خانگی یا آب معدنی

 

استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی یا آب معدنی؟

۱- آب‌معدنی‌های تقلبی

معاون فنی موسسه استاندارد استان البرز بر اساس گزارش‌هایی که در خصوص تولید آب معدنی‌های تقلبی در کشور اعلام شده است گفت: در کشور برخی از افراد سودجو اقدام به پر کردن بطری‌ها با آب معمولی به جای آب معدنی می‌کنند و با توجه به گستردگی کارخانه‌های آب معدنی اعلام گزارش‌هایی از این دست و مبنی بر تقلب در تولید آب معدنی دور از ذهن نیست.
این خبر فقط قطره‌ای از دریای آشفته تولید و عرضه آب معدنی‌های تقلبی و غیر بهداشتی در سراسر کشور است. موسسات ذیربط نظارت و کنترل شدیدی بر این قضیه دارند اما وسوسه سودهای کلانی که در این تجارت است همچنان سودجویان و تولیدکنندگان غیر متعهد را به تولید و توزیع آب معدنی‌های غیر بهداشتی و غیر استاندارد وا می‌دارد.
اما اگر از دستگاه‌های تصفیه آب خانگی استفاده کنید، همیشه این اطمینان را دارید که آب آشامیدنی که شما و خانواده‌تان مصرف می‌کنید به صورت کاملا بهداشتی و توسط دستگاه کوچکی که خودتان بر عملکردش نظارت دارید و فیلترهای آن را نیز به موقع تعویض می‌کنید و به این ترتیب از کیفیت آب مصرفی خود اطمینان کامل خواهید داشت. بنابراین سلامتی خود و خانواده‌تان را در دستان سودجویان قرار ندهید.

 

۲- بطری های پلاستیکی که ممکن است سرطان‌زا باشند

کارشناس صنایع غذایی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی یزد علی اکبر کمالی اردکانی در گفتگویی اظهار کرد: “مردم باید حواسشان باشد به شدت از مصرف آب معدنی‌هایی که در معرض نور مستقیم خورشید قرار دارند اجتناب کنند. زیرا در این بطری‌ها مواد نفتی به کار رفته است و در این مواد نفتی بعد از جدا شدن در آب و مصرف محتویات آن ممکن است سرطان‌زا باشد. علاوه بر این ترکیبات شمیایی که در بطری‌های پلاستیکی وجود دارد بیشترین تأثیر را روی غدد چربی و لنفاوی خواهد گذاشت و می‌تواند باعث بروز تومور در برخی از بافت‌های بدن شود.”
متاسفانه در کشور ما بسیاری از مغازه‌داران برای افزایش فروش و برخی نیز به دلیل فضای کوچک فروشگاه خود آب معدنی‌ها را در بیرون از مغازه و در نور مستقیم خورشید قرار می‌دهند. تعداد زیادی از کارشناسان و پزشکان بارها عواقب این کار را گوشزد کرده‌اند.

 

۳- استفاده از مواد نگهدارنده

بررسی‌های انجام شده حاکی از آن است که به آبی آب سالم گفته می‌شود که اگر بیشتر از ۴۸ ساعت در فضای باز نگهداری شود  بوی نامطبوع به خود بگیرد. اما آب‌های معدنی به دلیل استفاده از مواد نگهدارنده درون آن اگر روزها و ماه‌ها هم در فضای آزاد بماند هیچ تغییری در طعم و بوی آن به وجود نمی‌آید. این خود دلیلی است برای تردید داشتن در خلوص و سلامتی آب‌های معدنی.

 

۴- صرف وقت، انرژی و هزینه زیاد

کسانی که آب معدنی مصرف می‌کنند سالانه پول زیادی را برای خرید آب‌‌های معدنی می‌پردازند. این درحالیست که آب معدنی‌هایی که پول زیادی برای آنان خرج می‌شود از لحاظ کیفیتی و سلامت برتری چندانی به آب لوله‌کشی ندارند. چرا باید برای این کالای بی‌کیفیت و گران‌قیمت پول و انرژی و وقت زیادی صرف کنیم؟ آب تصفیه‌کن‌های خانگی بهترین جایگزین از لحاظ کیفیت و هزینه هستند. با یک حساب سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید.

 

۵- نگهداری از محیط زیست

بطری‌های پلاستیکی آب‌های معدنی ضرر زیادی به محیط زیست می‌زنند. صدها سال طول می‌کشد تا بطری‌های پلاستیکی که در طبیعت رها شده‌اند تجزیه شوند و به چرخه طبیعت وارد شوند. این بطری‌ها محیط زیست را آلوده کرده و جزو زباله‌های تجزیه ناپذیر هستند. شما می‌توانید با توقف خرید این بطری‌ها و توقف تولید این زباله‌ها به حفظ محیط زیست کمک کنید. این بار که قرار است آب معدنی بخرید این موضوع را به یا آورید.