تصفیه آب در نقطه ورودی ساختمان

نوشته شده در ۱۸ بهمن ۱۳۹۴
صفحه اصلی » مقالات » تصفیه آب در نقطه ورودی ساختمان

تصفیه آب در نقطه ورودی ساختمان (Point Of Entry : POE)

به سیستم‌های تصفیه آبی که در نقطه ورودی آب به ساختمان و بعد از کنتور آب نصب می‌شوند تصفیه آب در نقطه ورودی ساختمان گفته می‌شود. این سیستم‌ها که به آن پیش تصفیه هم گفته می‌شود کل آب ورودی به ساختمان را تصفیه می‌کند.

 

تصفیه آب در نقطه ورودی ساختمان
به طور کلی باید بگوییم که آب ورودی به خانه شما ممکن است آلاینده‌های متعددی مانند: گل و لای، شن و ماسه، زنگار لوله‌ها، کلر، جلبک و … داشته باشد که البته نوع این آلاینده‌ها به منبع تأمین آب هم بستگی دارد. منبعی که آب را از آن تأمین می‌کنید می‌تواند رودخانه، چاه، آب لوله‌کشی شهری و شاید هم چشمه‌‌های کوهستانی باشد. هر کدام از این منابع آلاینده‌های مخصوص به خود را دارند که باید از آب مصرفی شما حذف شوند. این آلاینده‌ها به شبکه لوله‌کشی ساختمان و یا خانه شما وارد شده و به زندگی شما راه پیدا کرده و در همه جا حضور پیدا می‌کنند. در حمام و دستشویی، در ماشین لباسشویی و ظرفشویی و حتی در آب آشامیدنی که مصرف می‌کنید.
تجهیزات پیش تصفیه آب که در ورودی منازل نصب می‌شوند کارش این است که برای شستشوی روزمره، تصفیه ابتدایی و اولیه انجام می‌دهد. برای اینکه بتوانیم با آبی زلال و شفاف و بهداشتی به شستشو بپردازیم. اما برای مصارف آشامیدنی قضیه متفاوت است. برای داشتن آب آشامیدنی سالم تجهیزات و فن‎‌آوری‌های پیشرفته‌تری مانند اسمز معکوس و دستگاه‌های تصفیه آب خانگی نیاز است.
امروزه پیش‌تصفیه‌ها و یا همان سیستم‌های تصفیه آب در نقطه ورودی دارای انواع مختلف با فناوری‌های مختلف در بازار موجود است که می‌توانند آلاینده‌های بیشتری را از آب حذف کنند. عواملی که در انتخاب نوع فن‌آوری و تجهیزات تصفیه آب در نقطه ورودی مهم است عبارتند از:
– نوع منبعی که آب مصرفی واحد مسکونی یا تجاری از آن تأمین می‌شود. این منبع می‌تواند چاه، رودخانه، لوله‌کشی شهری و … باشد.
– نوع آلاینده‌های موجود در آب ورودی و مقدار آن
– مقدار آب مصرفی در شبانه روز
اگر شما نیز آلودگی‌های مختلف در آب ورودی مشاهده می‌کنید و از وجود آلاینده‌ها در آب ورودی به منزل یا محل کارتان خسته شده‌اید بهتر است یک سیستم تصفیه آب در نقطه ورودی ساختمان برای خود دست و پا کنید تا از آبی زلال و شفاف و سالم بهره ببرید.
همچنین می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با سنجش میزان آلودگی آب به آزمایش کیفیت آب مصرفی مراجعه کنید.