تصفیه آب با ۶ دستگاه تصفیه آب جالب

نوشته شده در ۱۵ خرداد ۱۳۹۵
صفحه اصلی » مقالات » تصفیه آب با ۶ دستگاه تصفیه آب جالب

6 ابزار تصفیه آب
هر ساله ۳٫۵ میلیون نفر بر اثر بیماری‌های مربوط به آب جان خود را از دست می‌دهند، بحران فعلی آب یک مسئله جدی است!
همیشه نیمی از تخت‌های بیمارستان‌ها را افرادی اشغال کرده‌اند که دسترسی به آب سالم نداشته‌اند و منطقه زندگی آنها معمولا بهداشت مناسبی نداشته است.
این واقعیتی دردناک برای جامعه جهانی است و این موضوع، طراحان، مهندسان، محققین و متفکرین را بر آن داشته است که به فکر ایجاد و نوآوری در تصفیه آب روی بیاورند و خوشبختانه تلاش‌های بسیار خوبی در این زمینه انجام شده است. در ادامه به معرفی ۶ ابزار مناسب برای تصفیه کردن آب در کشورهای در حال توسعه و بدون امکانات بهداشتی می‌پردازیم.

 

نی زندگی

۱- نی زندگی

نی زندگی یا Lifestraw یک لوله کوچک شبیه به سیگار است که بسیار نوآورانه طراحی شده است که می‌تواند آب را قبل از اینکه به دهان شما برسد از باکتری و یا ویروس‌هایی که به بیماریی‌هایی نظیر وبا و یا اسهال خونی منجر می‌شوند جلوگیری کند.
این ابزار با وجود اینکه ارزان است می‌تواند به جوامعی که به آب سالم دسترسی ندارند کمک شایانی کند.

 

فیلترهای سرامیکی آب

۲- فیلترهای سرامیکی آب

در سال ۲۰۰۸ یک پروژه جایزه بزرگ توسط سازمان جهانی آب به یونیسف و برنامه بهداشت آب داده شد برای تصفیه آب کشور کامبوج توسط فیلترهای سرامیکی، این پروژه در نهایت با مشارکت یونسکو و برنامه بهداشت آب انجام شد و این فیلترها بین شهروندان کامبوج پخش شد. نتیجه این پروژه کاهش ۵۰ درصدی بیماری‌های مربوط به آب و اسهال شد. این فیلترها از گِل خشک شده و منافذ بسیار ریزی روی سرامیک‌ها (به اندازه مناسب برای عبور نکردن باکتری‌ها) ساخته شده است. در طراحی این فیلترها از جاذبه زمین برای تصفیه بیشتر بهره گرفته شده است و این فیلترها در روز ۱ تا ۳ لیتر را می‌توانند تصفیه کنند.

 

دوچرخه تصفیه آب

۳- دوچرخه تصفیه آب

یک شرکت ژاپنی اخیرا ابزاری معرفی کرده است که به آن “Cycloclean” می‌گویند. در واقع یک دوچرخه تصفیه آب است که در ابتدا برای دهکده‌های دور افتاده و مناطق بحران زده و یا مواقع بحرانی ساخته شد. Cycloclean به این صورت کار می‌کند که با مهار انرژی جنبشی آب را تصفیه می‌کند و استفاده کننده از این دوچرخه با راندن آن به آب تصفیه شده و آب قابل شرب دست پیدا می کند.

 

کیسه زندگی

۴- کیسه زندگی

سه شرکت بریتانیایی که از بزرگان صنعت طراحی هستند سازنده این دستگاه جالب و زیرکانه تصفیه آب هستند. این کیسه در جوامع نه تنها به عنوان تصفیه آب بلکه برای حمل مواد غذایی و همینطور ضد عفونی کردن آنها هم مورد استفاده می‌باشد.
برای فیلتر کردن و تصفیه آب این دستگاه از تکنولوژی گند زدایی خورشیدی (SODIS) استفاده می‌کند، به این صورت که از تابش UV-A و خواص پلاستیک مخصوص درمانی برای تصفیه آب و پاک کردن آب از میکروارگانیسم‌ها و باکتری‌های کشنده استفاده می‌شود.

 

بطری تصفیه آب

۵- بطری آب با اشعه UV

شخصی به نام Timothy Whitehead وقتی به زیمبیا سفر کرد فرآیندی برای تصفیه آب دید که هم علاقه‌مند و هم سردرگم شد. این فرآیند به ۳۰ دقیقه زمان نیاز داشت برای تصفیه آب به وسیله کلر و قرص ید، با اینکه آب پاک می‌شد اما مزه بسیار بدی داشت. او از این فرآیند برای ساخت یک ابزار جدید الهام گرفت. وی ابزاری ساخت که با استفاده از اشعه فرابنفش و ۴ فیلتر در حد میکرون آب را از آلودگی‌ها جدا می‌کرد و یک ابزار و دستگاه تصفیه آب مهم برای مردم قلمداد شد.

 

توپ تصفیه آب همستر

۶- توپ تصفیه آب همستر

این ابزار کروی شکل توسط  Jonathan Liow ساخته شد، که با استفاده از نور خورشید آب را تصفیه می‌کند. ایده ساخت این ابزار با سفر جوناتان به کامبوج گرفته شده.
وقتی این ابزار کروی شکل در آفتاب قرار داده می‌شود با استفاده از تبخیر و سپس میعان آب را از نا خالصی‌ها و گل و لای جدا می‌کند. این ابزار قادر به تصفیه ۳ لیتر آب در روز می‌باشد و البته این ابزار بسیار ارزان است و همچنین حمل و نقل آن آسان است.

 

منبع: ۶ Water-purifying Devices for Clean Drinking Water in the Developing World