اهمیت نوشیدن آب سالم در دوران بارداری

نوشته شده در ۱۲ مرداد ۱۳۹۵
صفحه اصلی » مقالات » اهمیت نوشیدن آب سالم در دوران بارداری

مسلما آب سالم و تصفیه شده برای همه افراد لازم است اما در برخی از دوره‌ها بدن انسان دچار تغییراتی می‌شود که نوشیدن آب سالم بر او واجب‌تر می‌شود زیرا نقش مهمی در سلامتی فرد ایفا می‌کند. به همین دلیل یکی از موارد مهم، نوشیدن آب سالم در دوران بارداری است.

 

نوشیدن آب سالم در دوران بارداری - تصویر شماره 1

 

تحقیقات انجام شده برای نوشیدن آب سالم در دوران بارداری

در این مورد تحقیقات زیادی انجام شده است و به این نتیجه رسیده‌اند که نوشیدن آب سالم باعث کاهش عوارض بارداری شده و بدن را با تغییرات فیزیولوژیکی در دوران بارداری بیشتر آماده می‌کند و سلامتی بیشتر مادر و فرزند را همراه دارد.
آب یکی از مهم‌ترین عناصر در دوران بارداری است. آب به نوعی سیستم حمل غذا در بدن مادر محسوب شده و مواد مغذی را از خون مادر به جنین می‌رساند. علاوه بر آن سموم بدن را شستشو داده و ادرار را رقیق می‌کند و به این ترتیب از عفونت‌های رایج مجاری ادراری که در برخی از مادرها رخ می‌دهد جلوگیری می‌کند.
اما شاید جلوگیری از کم‌آبی بدن در دوران بارداری بزرگترین دلیل برای نوشیدن آب سالم در این دوره است. چنانچه مادر با کم‌آبی بدن در این دوران مواجه شود خطری جدی برای او محسوب می‌شود. حجم زیادی از آبی که مادر در دوران بارداری می‌نوشد در کیسه آب جنین استفاده می‌شود. بهتر است بدانید مایع درون کیسه آب جنین به طور میانگین هر ۱ ساعت عوض شده و برای تعویض شدن از آب ذخیره شده در بدن مادر استفاده می‌کند. تعویض مایع درون کیسه امری حیاتی برای سلامتی جنین درون رحم مادر است.

 

نوشیدن آب سالم در دوران بارداری - تصویر شماره 2

 

اهمیت آب سالم و تصفیه شده در دوران بارداری

در هشتمین ماه بارداری حجم خون بدن مادر زیاد می‌شود. بنابراین در این مدت آب بیشتری باید به بدن مادر برسد. برای این کار باید آب سالم بیشتری بنوشد. در صورتی که مادر در این دوران آب بیشتری ننوشد و به بدن خود آب‌رسانی نکند خون بدنش غلیظ شده و نتیجه آن چیزی جز فشار خون، بیماری‌های قلبی و عروقی نمی‌شود. علاوه بر این مشکلاتی که در اثر کمبود آب در بدن مادر به وجود می‌آید ممکن است انقباض ماهیچه‌های بدن در این دوران و درد و در نتیجه زایمان زودرس را به دنبال داشته باشد. زایمان زودرس نیز خود دارای مشکلاتی است که بر هیچ کس پوشیده نیست.
همانطور که گفتیم کمبود آب در دوران بارداری ممکن است باعث زایمان زودرس شود و نوشیدن آب سالم به مقدار کافی از زایمان زودرس که در اثر کمبود آب بدن رخ می‌دهد جلوگیری کند.
خانم‌های باردار باید دقت کنند علاوه بر غذاهای مفید و مغذی که در این دوران به توصیه پزشک خود باید مصرف کنند، باید روزی حداقل ۸ لیوان آب سالم و گوارا بنوشند.
یکی دیگر از مزایایی که نوشیدن آب سالم در دوران بارداری به دنبال دارد جلوگیری از حالت تهوع و استفراغ در این دوران است.
بدیهیست که نوشیدن آب سالم و تصفیه شده در دوران بارداری نقش مهمی را در تأمین سلامت مادر و کودک دارد. پزشکان همچنین در دوران بارداری در مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار مانند چای و قهوه محدودیت برای مادر ایجاد می‌کنند و آب تصفیه‌شده و سالم بهترین جایگزین برای انواع نوشیدنی‌ها برای مادر در دوران بارداری است.

 

نوشیدن آب سالم در دوران بارداری - تصویر شماره 3

 

مزایای نوشیدن آب سالم در دوران بارداری

بسیاری از مادرها نیز در دوران بارداری خود بر اساس توصیه پزشکان خود به طور مرتب ورزش می‌کنند، تعرقی که مادر به هنگام ورزش و فعالیت دارد آب زیادی را از بدن او دفع می‌کند. بنابراین بهترین راه برای برگرداندن و جبران این آب از دست رفته از بدن مادر در هنگام ورزش نوشیدن آب سالم و گوارا به میزان زیاد است.
برخی دیگر از مزایای نوشیدن آب تصفیه‌شده و سالم در این دوران عبارتند از:

  1. داشتن پوستی سالم و شاداب
  2. در برخی از مادران در دوران بارداری جوش‌‌هایی ظاهر می‌شود که نوشیدن آب زیاد به کاهش این جوش‌ها کمک می‌کند.
  3. سدیم زاید بدن مادر با نوشیدن آب از طریق اندام‌های بدن دفع می‌شود.
  4. از خطر ریسک زایمان زودرس و یا سقط جنین می‌کاهد.
  5. با نوشیدن آب شکم بهتر کار کرده و جهاز هاضمه بهبود می‌یابد.
  6. با نوشیدن آب سالم سموم و عفونت‌های بارداری از طریق دفع ادرار و تعرق از بدن بهتر و بیشتر دفع می‌شود.