آلودگی آب

نوشته شده در ۲ مرداد ۱۳۹۵
صفحه اصلی » مقالات » آلودگی آب

بیشتر از دو سوم از سطح کره زمین با آب پوشیده شده است و خشکی‌هایی به نام قاره‌ها و جزیره‌ها در آن پدید آمده است. تمامی‌اقیانوس‌ها، دریاچه‌ها و رودخانه‌های زمین تحت تاثیر فعالیت‌های انسان‌ها قرار گرفته است، به عبارت دیگر ما آنها را محصور کرده‌ایم تا آنها ما را. به سبب همین فعالیت‌ها آب‌ها ممکن است با موادی ترکیب شوند که کیفیت آب را کاهش دهد و این یعنی آلودگی آب.
ما می‌دانیم که آلودگی آب یک مشکل انسانی است زیرا به پیشرفت‌های صنعتی که داشته‌ایم مربوط می‌شود. قبل از انقلاب صنعتی قرن ۱۹ میلادی مردم بیشتر در حاشیه زندگی می‌کردند، زندگی صنعتی در سراسر دنیا گسترش یافت و آلودگی را هم با خود گسترش داد.

 

آلودگی آب

 

آلودگی آب چیست؟

آلودگی آب را به روش‌های مختلفی می‌توان تعریف کرد. معمولا به این معناست که هرگونه ماده و ترکیبی که وارد آب می‌شود.
اقیانوس‌ها و رودخانه‌ها با آلودگی‌ها می‌توانند توسط پخش کردن آن در خود مقابله کنند. به طور مثال وقتی که شما یک قطره مواد آلوده وارد رودخانه کنید در واقع خیلی سریع در آب پخش می‌شود و شما نه آلودگی می‌بینید و نه تغییر رنگی، حتی اگر یک گالن مواد آلوده وارد آن کنید همین اتفاق می‌افتد اما با سرعت کمتری ولی زمانی که در هر ثانیه یک گالن به رودخانه اضافه کنید زمان زیادی طول نمی‌کشد تا کل آب تغییر رنگ دهد و مواد آلوده کیفیت آب را پایین بیاورند و به طبع آن همه جانداران موجود در آب و انسان‌هایی که در اطراف آن روخانه زندگی می‌کنند مورد تهدید جدی قرار بگیرند.
آلودگی آب به مقدار آلودگی مربوط است، اگر مقدار کمی‌ماده خطرناک شیمیایی توکسین وارد یک اقیانوس شود تاثیر زیادی بر روی آن نخواهد داشت اما همان مقدار اگر وارد یک رودخانه و یا دریاچه شود سبب مشکلات و آلودگی بسیار بزرگتری می‌گردد.

 

کدام نوع آلودگی آب مهم‌تر است؟

وقتی ما به منابع آب زمین فکر می‌کنیم بیشتر به اقیانوس‌های بزرگ، دریاچه‌ها و رودخانه‌ها فکر می‌کنیم. به این نوع از منابع آب آب‌های سطحی می‌گویند. بیشتر آلودگی‌هایی که می‌بینیم اغلب در همین آب‌های سطحی اتفاق می‌افتد.
باید بدانید که همه‌ی منابع آبی زمین بر روی سطح زمین قرار ندارند و مقدار زیادی از آن‌ها در زیر سخره‌ها، کوه‌ها در سفره‌های آب زیر زمینی قرار دارند که کمتر به آنها فکر می‌کنیم قرار دارند. به این آب‌های دخیره شده آب‌های زیر زمینی می‌گویند.
سفره‌های آب زیر زمینی رودخانه‌ها و مقدار زیادی از آب مصرفی ما را تغذیه می‌کنند. این آب‌ها هم می‌توانند آلوده شوند اما به علت اینکه ما آنها را نمی‌بینیم کمتر در مورد آنها بحث می‌شود ولی این دلیل بر کاهش اهمیت آن نمی‌باشد. در سال ۱۹۹۶ مطالعه ای در “لوا” در ایالات متحده انجام شد که مشخص کرد وقتی که از علف کش‌ها و سموم برای باغ‌های مردم استفاده می‌شود این ماده‌ها و سموم وارد آب‌های زیر زمینی می‌شوند و موجب آلودگی آنها می‌گردند که علت اصلی آن بوده است.
آب‌های زیر زمینی و آب‌های سطحی هر دو می‌توانند در معرض آلودگی قرار بگیرند. ممکن است منبع آلودگی از یک مکان مشخص باشد به طور مثال لوله تخلیه یک کارخانه و یا نشت تانکر حامل نفت در محیط زیست، در این موارد بیشتر آلودگی آب به منطقه و محدوده جغرافیایی همان منبع آلودگی محدود می‌شود اما معمولا منبع آلودگی‌ها از یک نقطه نیست و از چند مکان و منبع مختلف نشأت می‌گیرد.
در بعضی مواقع آلودگی آب از منبع نزدیکی نشأت نمی‌گیرد و ممکن است صد‌ها و یا هزاران کیلومتر آن طرف‌تر منبع آلودگی قرار داشته باشد که به این نوع منابع آلودگی “آلودگی فرا مرزی” می‌گویند. به طور مثال آلودگی که از زباله‌های رادیواکتیو که از فرانسه و انگلستان توسط اقیانوس به کشور‌های اطراف مثل ایرلند و نروژ می‌رود.