آزمایش کیفیت آب مصرفی

نوشته شده در ۱۵ آذر ۱۳۹۴
صفحه اصلی » مقالات » آزمایش کیفیت آب مصرفی

روش‌هایی ساده برای آزمایش کیفیت آب مصرفی و آشامیدنی

امروزه مردم در مصرف آب آشامیدنی بسیار دقت می‌کنند و تمیزی و سلامت آب برایشان بسیار مهم است.
استفاده از آب شیر برای آشامیدن در اکثر مناطق مناسب نمی‌باشد و مردم مجبورند از آب معدنی برای آشامیدن استفاده کنند. اما خرید مداوم آب معدنی پر هزینه بوده و به صرفه نیست. بهتر است به جای آب معدنی از دستگاه‌های تصفیه آب خانگی استفاده کنند.
اما ابتدا باید آب آشامیدنی خود را بررسی کرده و از سلامت و کیفیت آن مطمئن شوید.

 

آزمایش کیفیت آب مصرفی

 

در آب آشامیدنی معمولا مواردی از قبیل جیوه، مس، میکرو ارگانیسم‌ها و انواع متعددی از مواد ضدعفونی‌کننده، کود و داروها یافت می‌شود.
در این مقاله چند روش ساده برای آزمایش کیفیت آب مصرفی و آشامیدنی را توضیح می‌دهیم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید به میزان خلوص آب پی ببرید:

 

۱- یک لیوان با شیشه شفاف را از شیر آب آشپزخانه پر کنید.
لیوان را رو به نور نگه داشته و به داخل آن نگاه کنید. آیا آب درون لیوان شفاف است یا کدر و تیره است؟ غیر از مایع شفاف و روشن هر چیز دیگری که در آب ببینید می‌تواند نشانه‌ای از آلودگی باکتریایی و یا ذرات معلق باشد.

 

۲- آب را بو کنید.
یکی دیگر از روش‌ها برای آزمایش کیفیت آب مصرفی این است که آب را بو کنید. اگر  وقتی آب را بو می‌کنید، بوی چیزی شبیه به تخم‌مرغ گندیده و یا یک استخر شنا یا سوهان ناخن در اثر ساییدن و یا بوی نامطبوع دیگری می‌دهد ممکن است این بو به دلیل میزان بالای کلر یا محلول آبی و یا گوگرد باشد.

 

۳- از کیت تشخیص خلوص آب برای سنجش کیفیت آب استفاده کنید. این کیت‌ها را می‌توانید از فروشگاه‌های لوازم آزمایشگاهی تهیه کنید.
قابلیت‌هایی که این کیت‌ها دارند عبارتند از: اندازه‌گیری میزان کلر، نیترات‌ها و نیتریت‌ها، مواد معدنی از قبیل آهن، مس و سرب و  آرسنیک میزان سختی آب.
نکته: مسلما نتیجه‌ای که از طریق این روش به دست می‌آورید دقیق‌تر از سنجشی است که با نگاه کردن به آب به دست می‌آورید.

 

۴- می‌توانید از ابزارهایی برای تست آب استفاده کنید. برای تهیه آن هم می‌توانید از شرکت‌های معتبر که در زمینه آب و تصفیه آب فعالیت می‌کنند درخواست کنید آن‌ها را در اختیار شما قرار دهند.
یکی از این دستگاه‌ها که قادر است ناخالصی محلول در آب را اندازه‌گیری کند دستگاه TDS متر است. این دستگاه از خاصیت هدایت الکتریکی آب کمک می‌گیرد و قادر است سنگینی آب که همان تقریب نسبتاً مطلوبی از جامدات محلول در آب است را با واحد PPM (میلی‌گرم در لیتر) اندازه‌گیری کند. این دستگاه کوچک بوده و با استفاده از آن می‌توانید هر چند وقت یکبار خودتان در منزل میزان خلوص آب مصرفی و آشامیدنی را اندازه بگیرید.

 

۵- برای تست خلوص آب از آزمایشات حرفه‌ای استفاده کنید.
– همه آزمایشگاه‌ها این تست را انجام نمی‌دهند. برای اطلاع از اینکه کدام آزمایشگاه‌ها می‌توانند این تست را برای شما انجام دهند با بخش بهداشت محلی خود تماس گرفته و لیستی از آزمایشگاه‌هایی که این تست را انجام می‌دهند تهیه کنید.
– ۱ یا ۲ نمونه از آب مصرفی خود را برای آزمایش و تست در ظرف‌های شیشه‌ای مخصوص فراهم آورید.
– ظروف شیشه‌ای مخصوص که از آب پر کرده‌اید را به آزمایشگاه برده تا تجزیه و تحلیل بر روی آن انجام شود. نتیجه به دست آمده را با متخصصان و کارشناسان آب و تصفیه آب درمیان بگذارید.

 

اگر هر یک از روش‌های بالا را امتحان کردید و به این نتیجه رسیدید آبی که مصرف می‌کنید آلوده است، به شما پیشنهاد می‌کنیم که یک دستگاه تصفیه آب خانگی خریداری کرده و یا با کارشناس متخصص در خصوص روش‌هایی که می‌توانید به آب سالم دسترسی داشته باشید مشورت کنید.