آب و ویژگی‌های جالب آن

نوشته شده در ۱۲ تیر ۱۳۹۵
صفحه اصلی » مقالات » آب و ویژگی‌های جالب آن
آخرین بروزرسانی: ۲۷ تیر ۱۳۹۵

آب و ویژگی‌های جالب آن

 

وقتی شما یک لیوان آب می‌نوشید، در واقع تعدادی از مولکول‌های آبی است که شخص دیگری در چند قرن پیش نوشیده است. همانطور که می‌دانید ۶۰ درصد بدن انسان از آب تشکیل شده است و به همین دلیل حتی ممکن است بخش کوچکی از مولکول‌های آب بدن شخص دیگری باشد!
آب در واقع عجیب‌ترین و در عین حال مهم‌ترین جزء زندگی ما و در کل حیات است. اگر آب نبود شکل سیاره ما به کلی متفاوت بود. بخش شگفت انگیز در مورد آب این است که هرگز از بین نمی‌رود و فقط در چرخه‌های مختلف و در محل‌های مختلفی قرار می‌گیرید. در انسان، گیاهان، زمین، رودخانه‌ها، دریاها، اتمسفر و …
در این مقاله سعی شده است همه چیز در مورد آب و ویژگی‌های جالب آن را بگوییم و به این سوال پاسخ دهیم که آب چیست و چگونه کار می‌کند؟

 

این مقاله به مرور بروز می‌شود و اطلاعات آن تکمیل می‌گردد.

 

آب چیست؟

راه‌های مختلفی برای پاسخ به این سوال وجود دارد: وقتی باران می‌بارد و پنجره خیس می‌شود به آن آب می‌گویند، وقتی احساس تشنگی می‌کنیم باید آب بنوشیم، ماده‌ای که دریاها و ۷۰ درصد سطح زمین را پوشانده است آب است. اما دقیقا آب چیست؟
از منظر شیمیایی آب ماده‌ای مایع است که به صورت مولکول‌هایی که به آنها H2O می‌گویند تشکیل شده است، اگر بخواهیم دقیق‌تر بشویم به طور مثال در یک قطره نسبتا بزرگ از آب که وزنی حدود یک دهم گرم دارد ۳,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ اتم آب وجود دارد!
هر مولکول آب (H2O) از یک اکسیژن و دو هیدروژن تشکیل شده است.

 

فرمول مولکول آب

 

آب به دلیل ساختار نامتوازن خود حلالیت بالایی دارد و اکثر مواد را می‌تواند در خود حل کند، حتی صخره‌ها و سنگ‌های بزرگ که گاهی به صدها سال زمان نیاز دارد.
آب از دو هیدروژن “عادی” و یک اکسیژن “عادی” تشکیل شده است. هیدروژن دارای ۳ ایزوتوپ (تنوع در ساختار اتم) مختلف است که هر کدام از آنها می‌توانند با پیوند به اکسیژن مولکول آب مختلفی را ایجاد کنند. اگر دوتریوم با اکسیژن ترکیب شود ترکیبی به نام آب سنگین (Heavy Water) ایجاد می‌شود که ۱۰ درصد سنگین‌تر از آب معمولی است، اگر تریتیوم با اکسیژن ترکیب شود ترکیبی به نام آب خیلی سنگین (Superheavy Water) ایجاد می‌شود.
ویژگی‌های حیرت انگیز آب پایان ناپذیر است، به طور مثال آب می‌تواند از دیوار بالا برود و … بگذارید در ادامه توضیح دهیم!

 

صرفه جویی در مصرف آب

دفعه بعد که شما به شستن ظرف‌ها، شستن لباس‌ها، شستن ماشین و یا موارد مصرف دیگر آب می‌پردازید لطفا کمی هم به فکر صرفه جویی در مصرف آب باشید!
صرفه جویی در مصرف آب در واقع به ذخیره آب کمک می‌کند که این مورد ارتباط مستقیمی با گرمای زمین، یخچال‌های طبیعی قطب، لایه ازون و شرایط محیطی دیگری دارد. فکر کردن به این موضوع که در بعضی مناطق آفریقا کسانی هستن که به آب پاک احتیاج دارند و باید با صرف هزینه به آن دست پیدا کنند و در بعضی مواقع حتی به آن هم دسترسی پیدا نکنند می‌تواند به اراده ما در صرفه جویی آب کمک کند. (در این رابطه مطلب تصفیه آب با ۶ دستگاه تصفیه آب جالب را بخوانید)
این موضوع شاید کمی خنده دار باشد، درست است! آبی که ما صرفه جویی کنیم به روستایی در آفریقا نمی‌رسد. اما کمک بسیار زیادی به موضوع گرم شدن کره زمین می‌کند و همچنین صرفه جویی در انرژی، چرا که آب می‌تواند انرژی بسیاری تولید کند.
حفاظت از رودخانه‌ها یکی دیگر از موارد مهم صرفه جویی می‌باشد، زیرا آب در نهایت از رودخانه‌ها به دست ما می‌رسد.

 

صرفه جویی در مصرف آب

 

طبق نمودار آب بیشترین مصرف را در توالت دارد. در بعضی از کشورهای توسعه یافته از آب خاکستری برای این بخش استفاده می‌کنند.

 

آب خاکستری چیست؟

کم و بیش همه‌ی ما می‌دانیم که باید برای حفظ سلامتی خود ۶ تا ۸ لیوان آب بنوشیم، که در بعضی افراد این مقدار بیشتر است. موارد مصرف دیگر آب هم برای هر فرد کاملا مشخص است.
طبق آمار آژانس حفاظت محیط زیست ایالات متحده آمریکا به طور میانگین هر خانواده ۱۵۰۰ لیتر آب در روز مصرف می‌کند.

 

آب خاکستری

 

به آبی که در روشویی، حمام و ماشین لباس شویی مصرف می‌شود آب خاکستری می‌گویند. از این آب می‌توان در مواردی مثل فلش تانک در توالت استفاده کرد که کمک بسیار زیادی به صرفه جویی در آب می‌کند.