آب تهران آلوده است یا نه؟

نوشته شده در ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۵
صفحه اصلی » مقالات » آب تهران آلوده است یا نه؟

با سلام خدمت مشتریان محترم و مخاطبان محترم وب‌سایت بتر واتر
در این مقاله سعی داریم به این سوال پاسخ دهیم ولی در انتها انتخاب با شماست برای نتیجه گیری بهتر!
تهران به عنوان پایتخت ایران همیشه در مورد مسائل آلودگی هوا در خبرها قرار داشته است، اما آلودگی آب تهران هم دست کمی از آن نداشته و گهگاهی مورد لطف خبرنگاران قرار می‌گیرد.

 

آلودگی آب تهران

 

تاریخچه آب تهران

ابتدا بپردازیم به تهران قدیم، قبل از سال ۱۳۰۶ آب تهران از چشمه‌ها و قنات‌های زیادی در تهران و اطراف تهران تامین می‌گردید که مهم‌ترین آنها “قنات شاه” نام داشت که به دستور ناصرالدین شاه در سال ۱۲۷۳ حفر و وقف گردید این قنات آنقدر گوارا بود که تا اوایل سال ۱۳۳۰ مورد استفاده مردم شهر قرار می‌گرفت. بعد از آن در سال ۱۳۳۱ اولین تصفیه خانه آب در تهران به نام جلالیه ایجاد شد و خط لوله آن همزمان در تهران راه اندازی شد. همزمان با استفاده از چشمه‌ها و قنات‌ها برای آب شرب از آنها برای کشاورزی هم از آن استفاده می‌کردند.
در سال ۱۳۳۳ مطالعاتی برای تاسیس سد امیر کبیر کرج آغاز شد و در سال ۱۳۳۷ شروع به ساخت گردید و در سال ۱۳۴۲ ساخت آن به پایان رسید.

 

آب امروز تهران

در حال حاضر طبق آخرین خبر (۲۱ اردیبهشت ۹۵) ۵۸ درصد آب شرب تهران از منابع زیر زمینی تامین می‌گردد، که این میزان با توجه به مشکلات آب زیر زمینی و آلودگی‌های احتمالی آن میزان قابل توجهیست و زنگ خطری برای کمبود آب که علت اصلی استفاده از آب زیر زمینی است و سلامت مردم!
این میزان استفاده از آب‌های زیر زمینی روز به روز بیشتر می‌گردد. در سال ۱۳۹۲ میزان استفاده از آب‌های زیر زمینی ۴۴ درصد بود که افزایشی ۱۴ درصدی تا به امروز داشته است.
توجه کنید که در این مقاله به دنبال مقصر برای این مشکل نیستیم و تنها اطلاع رسانی و آگاهی مردم هدف مقاله است که هر خواننده‌ای در انتها باید به اصلاح الگوی مصرف خود بپردازد.
رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران گفته است (بهمن ۹۴) که آب تهران از کیفیت پایینی بر خوردار است و بعد از آن وزارت بهداشت آب تهران را پاک اعلام کرد درست بعد از این خبر، وزیر اسبق بهداشت در یک کنفرانس با گفتن این مطلب که آب تهران حاوی نیترات است باز هم بحث‌ها بالا گرفت.

 

آب تهران و سرطان

مرکز تحقیقات سرطان با بیان این مساله که سرطان ۱۰ درصد مربوط به عوامل ژنتیکی است و ۹۰ درصد به عوامل محیطی بر می‌گردد، در واقع عوامل محیطی از جمله کیفیت آب را که به گفته وی حاوی فلزات سنگین از جمله نیترات است یکی از علل سرطان دانست.
اکبری افزود آب تهران از نظر آلودگی به میکروب هیچ مشکلی ندارد و می‌توان آن را پاک دانست ولی وجود نیترات یکی از خطرات جدی برای سلامت شهروندان است.
وزارت نیرو در واکنش به این خبرها توضیح داد که آب تهران هیچ آلودگی ندارد و تنها در بعضی نقاط تهران افزایش غیر عادی نیترات بوده است که با اضافه کردن تصفیه خانه به تصفیه خانه‌های تهران در پی حل این مشکل می‌باشند.

 

بطری‌های آب ناسالم

از ماست که بر ماست!
ما نمی‌دانیم از دست که و چگونه بنالیم، مدتی است که بطری‌های آب معدنی هم دچار مشکلات عدیده‌ای شده است که از جمله آنها می‌توان به رد مجوز ۱۰ برند در این حوزه اشاره کرد. یکی از این ۱۰ برند بطری آب معدنی برند معروفی است که همه‌ی ما آن را می‌شناسیم! اینکه بطری‌های آب ناسالم و دارای نیترات را در این مقاله جای داده‌ام به این علت است که یکی از بیشترین استفاده از بطری‌های آب آشامیدنی و معدنی را تهران دارد و تبدیل شده است به یکی دیگر از مشکلات شهروندان.
در مقالات آینده به بررسی ضررهای وجود نیترات در آب می‌پردازیم.
امیدوارم هستم که این مقاله مفید بوده باشد برای شما مخاطب عزیز و نتیجه گیری و گمانه زنی در مورد پاک بودن و یا نبودن آب تهران را به شما می‌سپاریم. البته این نکته مهم و اساسی را در نظر داشته باشید که آلودگی نسبی است و ممکن است در بحره زمانی خاصی آب در بهترین حالت ممکن خود باشد.